Blog

Vzala jsem svůj nejoblíbenější šperk, svůj talisman, na výlet do New Yorku. Nemohu přeci jet bez něj, to dá rozum 🙂
Slíbila jsem svému náhrdelníku, že mu udělám portréty na památku z výletu. Jenže focení probíhalo za pochodu a tak jsem si ne úplně vždy vzpomněla a nebo jsem neměla v tom poklusu po městě za Velkou louží vůbec čas fotit. Ale nakonec se pár fotek podařilo, tak se s vámi podělím. 🙂

Paní Uršula Kluková je důkazem toho, že šperky LENKA BLAZA jsou rozhodně vhodné i k běžnému nošení. Zdobení se mými šperky nelimituje vůbec věk ženy.
Focení šperků s paní Uršulou bylo velmi příjemným zážitkem a výsledkem jsou milé fotky; paní Uršula je vtipná a úžasná dáma! Je mi velkou ctí, že se rozhodla pro focení s mými šperky. Mám radost, že svým zákaznicím mohu ukázat, že větší šperky nejsou jen na slavnostní příležitost a že jsou určeny vám všem pro běžné nošení. 🙂
Modelka: Uršula Kluková
Foto: Alžběta Krhovjáková
Supervize: LENKA BLAZA

V časopisu Žena a život č. 19 / 2018 vyšel o mně článek v rámci rubriky „Krok do neznáma“.
Děkuji za tuto příležitost.

Redakce ukázala na na příběhu tří žen, že když si jde žena za svou představou toho, co jí baví a dokáže tu představu přeměnit ve skutečnost, že to jde, ale také že to stojí hodně úsilí a práce a není to zadarmo. Třeba ty příběhy na téma „Krok do neznáma“ namotivují i jiné ženy a podaří se jim splnit si svůj sen. 🙂

Milé ženy, tento článek píšu proto, abych vám dodala odvahu ke změně, o které možná uvažujete. To, o čem sníte, nebo co byste si přály, můžete mít, protože je to ve vašich silách a to, jak se rozhodnete, je ve vaší hlavě.
A pokud jste s tím, co máte, spokojené, přijměte tento článek jako pozvánku k příběhu mé postupné transformace.

Možná, že tušíte, že nežijete podle toho, co chcete a cítíte, ale že žijete tak, jak se od vás očekává, nebo vyžaduje. Pak je na místě si v klidu odpovědět na otázku, zda to, co žiju, je skutečně život, jaký si přeju. Co vás nutí dělat to, co vás vlastně netěší? Jak byste se rozhodla, kdybyste se opravdu nebála (…co se stane potom, strach z neznámého)?
Udělejte si na sebe čas a odpovězte si na své otázky. Četla jsem někde, že na otázky, které si klademe, v podstatě máme a známe odpovědi. Jen si to uvědomit a připustit.

A jak to bylo se mnou?

Roky jsem „prostě jen chodila do práce“, do které jsem ale vkládala maximum,  než jsem v sobě našla tolik odvahy, abych to změnila. Sice ne hned, ale uvědomila jsem si, že ke svému životu nutně potřebuji více svobody. Od odhodlání ke změně až k jejímu uskutečnění však u mne vedla dlouhá cesta.

Přestože mě lákalo jít na výtvarnou školu, studovala jsem střední ekonomku a později pedagogickou fakultu. Pracovala jsem jako učitelka. Později jako asistentka v různých firmách. Zřejmě jsem musela projít jinými obory, abych si uvědomila, čemu se chci skutečně věnovat. Že mám v sobě tolik odvahy, abych to změnila. Že už se nemusím vymlouvat na to, že mě více potřebuje rodina. A že nikdy není pozdě. A kdy jindy, když ne teď?

Zpočátku jsem se výrobě šperků věnovala při zaměstnání. Je to dobrý způsob, jak nepřijít hned o jistotu práce a přitom si otestovat, jestli bude o mou tvorbu zájem a jestli jsem dostatečně originální na to, abych se uplatnila na trhu. Protože moje šperky měly u zákaznic úspěch, představila jsem díla na první výstavě. Postupně zájem narůstal, takže jsem zkrátila pracovní úvazek napůl a věnovala se více šperku, zřízení a provozu e-shopu a dalším výstavám. Těmi výstavami jsem o sobě vlastně dávala vědět svým budoucím zákaznicím, které mě zase doporučily dál.

Nakonec jsem opustila „solidní a slušnou“ práci a stala se na plný úvazek výtvarnicí. Vymyslela jsem originální výrobní postupy, které se staly charakteristickým rukopisem mé tvorby. Mám svou značku LENKA BLAZA a web www.lenkablaza.cz

Začínala jsem doma v kuchyni, kde jsem měla svůj pracovní kout. Postupem času jsme vlastními silami a díky zručnosti a šikovnosti mého muže zrekonstruovali suterénní prostor, kde mám nyní pracovní atelier.

Objevte svou jedinečnost

Musím se přiznat, že své sebevědomí jsem postupně sbírala. S přibývajícími úspěchy v podnikání se zvyšovala i má odvaha a důvěra v sebe. To, jak jsem užitečná pro druhé lidi, ovlivňuje vnímání vlastní hodnoty. Objevila jsem v sobě hluboko schované a potlačené přednosti a schopnosti. Zvědomila a dovolila jsem si vlastní jedinečnost.

V zaměstnání jsem představovala anonymního zaměstnance. Nyní jsem konkrétní výtvarnice a ženy (ale i muži) se z mé tvorby radují. Dělám to, co mě baví, svobodně se rozhoduji o svém tempu a délce pracovní doby, která je často delší, než běžná.
Jsem hrdá na to, že jsem mohla představit svou tvorbu již na 17 výstavách a na módní přehlídce. Těší mě, že mé šperky nosí ženy v různých zemích světa.

Podnikání nese sebou samozřejmě i velkou zodpovědnost i časovou náročnost: prosadit se v oboru, který nemám vystudovaný, není procházka růžovým sadem. Vyžaduje to nejen preciznost, spolehlivost, důkladnost, vytrvalost, ale také se stále vzdělávat a nést riziko nepravidelného příjmu. Musím být designer a výrobce své tvorby, zásobovačem a shánět vhodný materiál na výrobu a také obalový materiál, fotografem, naučit se produkt dobře fotit a s fotografií dále pracovat. Být sám sobě dobrým prodejcem, naučit se finančně ohodnotit svou práci tak, aby pokryla náklady a ještě mi přinesla zisk, orientovat se ve složitostech účetnictví a dalších souvisejících předpisů. Být svůj manažer a organizovat si čas. Umět sehnat vhodný prostor pro výstavu, nebo prezentaci, vykomunikovat podmínky. Kontaktovat se s dobrou a spolehlivou galerií. Sledovat možnosti prodeje na designových trzích. Spolupracovat s různými firmami na posílání a doručování zásilek. Být počítačově a marketingově vzdělaná, ovládat počítač a programy a orientovat se v mediální propagaci.

Podpořte malé podnikatele

Obdivuji všechny, kteří se dokázali postavit na své podnikatelské nohy a v podnikání se udržet. Oceňuji hodnotu ruční práce a originalitu nápadů.  A proto, pokud se vám líbí tvorba některého handmade tvůrce, važte si jeho umu a podpořte ho tím, že jeho výrobek zakoupíte. Získáte originál, uděláte tím radost nejen sobě a ještě pomůžete udržení prospěšného drobného podnikání.

V současné době si neumím představit, že bych byla podřízená někomu jinému, než sobě. Jsem ráda, že jsem se na cestu k podnikání vydala.

Děkuji

Jsem vděčná za velkou podporu ve svém manželovi a synovi. Bez pomoci zejména manžela bych si zvláště začátky svého podnikání neuměla představit. Děkuji ženám, které se mými šperky zdobí a mužům, kteří jim je kupují. A děkuji za to, že jsem se rozhodla ke změně.

Lenka Blažková

Psáno pro internetový deník DeDeník 

Protože nejsem zlatnice, nevěnuji se opravám šperků a ani výrobě z donesených kamenů. Mám pro to důvod – obávám se, že by se mohlo stát, že se šperk nebo kámen poškodí.

Nedávno mě přemluvila kamarádka, abych jí opravila zapínání na staré broži, ke které má jisté citové pouto. Dostala jí jako dárek od své dobré známé a ta zase měla brož po své pratetě.

Opatrně jsem souhlasila. Brož u mě ležela v atelieru a čekala na svůj čas, než mě napadne, jak šetrně zapínání vyměnit.
Škoda, že jsem si nevyfotila ten skvost v původní zašlé, až antracitové podobě. Po opravě a vyčištění se totiž z brože vyklubal nádherný klenot, vyrobený s největší pravděpodobností z alpaky, neboli bílé mosazi, neboli pagfongu. Uprostřed je vsazena vybroušená perleť.

Kamarádka byla výsledkem nadšená a na oplátku mi prozradila původ brože. Dozvěděla jsem se, že brož patřila  Leopoldě Dostálové, přední české herečce Národního divadla. Krása!

Kdybych bývala věděla předem, jak cennou věc mám před sebou, asi by se mi ruce klepaly a netroufla bych si jí opravit.

O Leopoldě Dostálové čtěte například na Wikipedii.

Napadlo mě vyfotit šperky na svých zákaznicích.  Tímto děkuji velmi Yvetě a Lence za vstřícnost k mému nápadu.

Tyto ženy nejsou žádné profesionální modelky, jsou to ženy, které nosí šperky značky LENKA BLAZA. Prostě mé krásné ženy, které souhlasily s focením, kterého se zhostily s maximálním nasazením a focení dopadlo opravdu báječně!

A tak se podívejte, jak vypadají mé šperky na ženách, jako jste vy a jak jsme si focení užily  🙂

       

Milí přátelé, srdečně vás zvu na společnou výstavu, na které představí svou tvorbu volné sdružení výtvarnic z oboru šperk, oděv, malba. Hana Valentová, Helena Görnerová, Tereza Vydrová Škarková, Lenka Blažková, Klára Bláhová.

Místo konání
Galerie Kunštát – románské sklepení domu pánů z Kunštátu a Poděbrad, Řetězová 222/3, Praha 1, www.galerieukunstatu.cz

Vernisáž
čtvrtek 22. 3. 2018 v 18:00 hodin, vernisáž zahájí ve dvoře domu pánů z Kunštátu a Poděbrad taneční sekce SHŠ Collegium Armatum.

Výstava potrvá od 23. března do 30. dubna, otevřeno denně 14 až 23 hod. Vstup zdarma.

FB událost
http://bit.ly/ze-zivota-stromu

Stromy jsou život, energie, příběhy, nekonečná inspirace. Stromy jsou solitéry, a přesto tvoří kompaktní společenství. Stejně jako jednotlivé exponáty naší výstavy. Výtvarné uchopení tématu každým z účastníků je velmi zajímavě propojeno v jednotném celku a zároveň rozvětveno různými styly a použitým materiálem.

Potěšilo mě velmi, že mě oslovila Česká televize, ekonomické zpravodajství, volali, že si mě vytipovali. Byli tu v atelieru asi hodinu (redaktorka, kameraman, zvukař) a byli moc fajn. Vysílalo se 8. 1. 2018  na ČT24 Ekonomika, Pořad Byznys 24.

Pusťte si záznam:  http://bit.ly/2H2pbwO

Je mi ctí, že jsem se umístila v TOP 10 – Podnikavá žena roku 2017, kterou u příležitosti Dne podnikatelů ČR vyhlašovala Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR. Vážím si podpory vás všech! Nejvíce mě dojalo setkání s noblesní paní Eliškou Haškovou Coolidge.

Výlet do New Yorku

16.10.2018

Vzala jsem svůj nejoblíbenější šperk, svůj talisman, na výlet do New Yorku. Nemohu přeci jet bez něj, to dá rozum 🙂 Slíbila jsem svému náhrdelníku, že mu udělám portréty na památku z výletu. Jenže focení probíhalo za pochodu a tak jsem si ne úplně vždy vzpomněla a nebo jsem neměla v tom poklusu po městě…

Přečíst více

Focení šperků s paní Uršulou Klukovou

16.10.2018

Paní Uršula Kluková je důkazem toho, že šperky LENKA BLAZA jsou rozhodně vhodné i k běžnému nošení. Zdobení se mými šperky nelimituje vůbec věk ženy. Focení šperků s paní Uršulou bylo velmi příjemným zážitkem a výsledkem jsou milé fotky; paní Uršula je vtipná a úžasná dáma! Je mi velkou ctí, že se rozhodla pro focení…

Přečíst více

Podnikání mě vyvedlo ze stereotypu

5.9.2018

Milé ženy, tento článek píšu proto, abych vám dodala odvahu ke změně, o které možná uvažujete. To, o čem sníte, nebo co byste si přály, můžete mít, protože je to ve vašich silách a to, jak se rozhodnete, je ve vaší hlavě. A pokud jste s tím, co máte, spokojené, přijměte tento článek jako pozvánku k příběhu…

Přečíst více

Výstava ZE ŽIVOTA STROMŮ 22. 3 – 30. 4. 2018

26.2.2018

Milí přátelé, srdečně vás zvu na společnou výstavu, na které představí svou tvorbu volné sdružení výtvarnic z oboru šperk, oděv, malba. Hana Valentová, Helena Görnerová, Tereza Vydrová Škarková, Lenka Blažková, Klára Bláhová. Místo konání Galerie Kunštát – románské sklepení domu pánů z Kunštátu a Poděbrad, Řetězová 222/3, Praha 1, www.galerieukunstatu.cz Vernisáž čtvrtek 22. 3. 2018 v 18:00 hodin,…

Přečíst více

Rozhovor pro ekonomický magazín ČT24 Byznys24

9.2.2018

Potěšilo mě velmi, že mě oslovila Česká televize, ekonomické zpravodajství, volali, že si mě vytipovali. Byli tu v atelieru asi hodinu (redaktorka, kameraman, zvukař) a byli moc fajn. Vysílalo se 8. 1. 2018  na ČT24 Ekonomika, Pořad Byznys 24. Pusťte si záznam:  http://bit.ly/2H2pbwO

Přečíst více