Jmenuji se Lenka Blažková, tvořím pod značkou LENKA BLAZA. Zabývám se tvorbou autorského šperku a artefaktů. Hledám pro sebe alternativy a svobodu. Vnímám svět kolem sebe. Vymyslela jsem originální výrobní postupy, které jsou charakteristickým rukopisem mé tvorby.

Má díla můžete vidět v galeriích, na designových akcích, na samostatných a společných výstavách.

Do tvorby projektuji své životní prožitky, postoje a zkušenosti, zhmotňuji své pocity a vlastní vidění světa. Ovlivňuje mě městská industriálnost a zároveň se cítím být oslovována nekonečností hmoty a energií přírodního světa. Šperky vznikají unikátní technikou měkkého pájení, kombinuji je s korálem, perlami, drahými kameny, fosiliemi a exotickým dřevem. Jsou určeny všem ženám, které dávají přednost originálu a nebojí se vybočit z davu. Pro ženy, které jsou si vědomy své jedinečnosti, mají odvahu a potřebu se odlišit a nepodléhají módním trendům. Šperk byl možná historicky první předmět, který vytvořil člověk a který nebyl nutný k přežití. Je to fascinující.

Značka LENKA BLAZA představuje individualitu, tajemství, hledání smyslu života, krásu, touhu po svobodě, naslouchání přírodě, nekonečnost vesmíru, svět fantazie a mystiky.

The brand, LENKA BLAZA, represents original jewellery designed and hand crafted by the artist herself. She uses a pewter soldering technique, combining gemstones, fossils, exotic woods and fresh water pearls to create original jewellery and other small decorative items.  She developed the original manufacturing techniques, which are the characteristic elements of her work.

The head of her own art studio in Prague, she had also been organizing art workshops for the public. Her work is displayed at many galleries, presented at design events, and covered by art magazines.

Názor kurátorky výstavy:

Z tvorby autorky dýchá její vlastní vidění světa a inspirace surrealismem. Šperky jsou imaginativní, emotivní, plné její osobité fantazie. Inspirací jsou autorce v první řadě drahé kameny, které jí oslovují ve své původní, neopracované až surové formě. Takto s nimi autorka komunikuje a díky tomuto niternému dialogu vychází každý šperk přímo z kamene. Kámen si sám „určuje“ výsledný design. Ve spojení s kovem šperky působí odvážně, nadčasově, je pro ně charakteristický industriální, místy až jakoby technický styl, přičemž jsou ale zachovány jasné přírodní motivy a linie. Nebojí se kombinovat materiály a vytvářet tak zajímavé kontrasty. Pracuje unikátní technikou tzv. měkkého pájení kovů, za použití drahých kamenů, perel a fosilií. Kovy upravuje tepáním, patinováním, leštěním, případně kombinuje se stříbrem.

Výběr z realizovaných výstav:

2018 společná výstava Ze života stromů – galerie Kunštát, Praha

2017 společná výstava VĚTVENÍ, galerie Kuskovu, Praha

2016 společná módní přehlídka PROLÍNÁNÍ, Praha

2016 společná výstava Z prací lektorů a žáků Atelieru LENKA BLAZA, Praha

2015 výstava tvorby – galerie Supice Tábor

2015 společná výstava Samorosti – galerie NOD, Praha

2015 společná výstava FENOMÉN CÍNU – galerie KusKovu, Praha

2014 výstava Alchymie – Studio Artesilver, Praha

2014 výstava Originály karet (Tarot)- galerie Scarabeus, Praha

2014 výstava Broží léto v Karlíně – Studio Artesilver, Praha

2013 výstava šperků Mystika – galerie 4C Minerals, Praha

2013 výstava Prsten denně – Galerie Scarabeus, Praha

2013 výstava šperků – Litoměřická alchymická parfumerie

2012 výstava šperků – galerie 4C Minerals, Praha

2012 společná výstava Šperk & kontrasty –  Galerie Scarabeus, Praha

2012 výstava šperků – Lesní atelier Kuba, Kersko

2011 výstava šperků – galerie 4C Minerals, Praha