Jak se starat o cínované a měděné šperky

Výrobky z kovů (cínu, mědi) jsou dekorativní předměty. Nevystavujte je opakovaně vodě (např. chlorované při koupání), nadměrnému pocení (napři. při sportu). Chraňte šperky před chemikáliemi (např. lakem na vlasy, parfémem, apod). Odkládejte je na noc. Pokud šperky nenosíte, uložte je ve šperkovnici, ochráníte je před působením prachu.

V případě potřeby šperk jen lehce přeleštěte buď vatou určenou k čištění drahých kovů a nebo mikrovláknem a můžete lehce potřít nearomatickým olejem pro zjasnění barev minerálů. Pokud je to nutné, čistěte šperk velmi jemným kartáčkem (třeba zubním) a saponátem, poté lehce osušte (možno i fénem, rozhodně nedřít silou)

Šperky pokovené mědí jsou povrchově ošetřené pro zabránění reakce s kůží. Přesto nevylučuji drobnou přirozenou oxidaci. Šperk stačí jen občas v případě potřeby přeleštit měkkým bavlněným hadříkem.

Do not put products made from pewter (solder jewelery), pearls, coral and fossil repeatedly in water. Prevent contact with perfume and hair spray. If needed, clean jewel with a soft brush (e.g. tooth brush) and soap, softly dry up (possibly with hair dryer). Softly polish metal with cotton wool for precious metal or with microfibre and brush very lightly with olive oil.

Nové šperky