Citrín, tedy jasně žlutě zbarvený křemen, je oblíbeným doplňkem po staletí. Kromě nevšedního vzhledu s tím určitě mají co činění i legendy o jeho pozitivním vlivu na prosperitu a finance. Jak poznat pravý citrín a jak je to s tím bohatstvím? V článku najdete kromě zajímavostí i jednoduchý historický návod na zajištění citrínového pasivního příjmu.
Nerost citrín a jeho varianty
Jako citrín se označuje křemen čistě žlutého, zlatožlutého, zlatooranžového, zlatě hnědého nebo žlutozeleného odstínu, zbarvení je však málokdy rovnoměrné. Mezi nejžádanější patří vybroušené citríny s vysokou brilancí a průhledností v sytých odstínech. Není neobvyklé, že citrín srůstá se záhnědou.
- Sytě oranžové červeně se lesknoucí citríny se nazývají madeiry a jsou považovány za raritní.
- Oranžově jantarovou barvou se zase chlubí žádané palmeiry.
- Zcela unikátním drahým kamenem je pak ametrín. V jediném krystalu srůstá dohromady citrín a ametyst (přírodně v Jižní Americe či s lidskou dopomocí kdekoliv v laboratoři) a tvoří neopakovatelné barevné vzory.
Poznáte pravý citrín?
Přírodní dokonale průhledné citríny jsou na trhu poměrně vzácné – spíše se setkáte se žíhanými záhnědami a ametysty, které při teplotách několika stovek stupňů Celsia mění svou barvu do žluta a do oranžova, podle sytosti původního hnědého či fialového odstínu. Další možností levnějšího získávání citrínu je laboratorní úprava křemenu. Tyto napodobeniny mívají kromě nižší ceny (cena citrínu z přírody je v tisících korun, cena umělého pak v desítkách) i nepřirozeně sytý odstín a nízkou průhlednost.
I samotný citrín se využíval k napodobení jiného drahokamu, totiž topazu (je znám i pod názvem „brazilský topaz“). Okem se těžko rozeznávají, mají však rozdílnou tvrdost.
Kam na citríny? Naleziště najdete i v ČR
Pro ty nejkvalitnější citríny byste se museli vypravit poměrně daleko – do Brazílie, Bolívie, Namibie, na Madagaskar či do Ruska. V Evropě byste citríny mohli s trochou štěstí nalézt ve Španělsku, ve Francii, ale i v Česku – na západní Moravě nebo na Vysočině.
Historické zajímavosti o citrínu
- Citrínu se v angličtině přezdívá „kupecký kámen“, byl lidmi totiž považován za kámen prosperity a jeho přítomnost poblíž financí měla lákat bohatství.
- Kameny vybroušené do atraktivního lesku byly žádané v různých érách již od nepaměti. Egypťané jej cenili jako kámen slunečního boha Ra a věřili, že jim pomáhá k dlouhověkému životu.
Tip: Pozor, i když je citrín spojován v mnoha kulturách se Sluncem, jeho paprskům jej nevystavujte – kámen by mohl začít blednout.
- V Řecku se staletí před naším letopočtem využíval k dekoračním účelům, zároveň měl však chránit před hadím jedem, nemocí a zlým úmyslem. Římští legionáři jej nosili na krku jako amulet.
- V Asii je citrín dodnes považován za kámen moudrosti a bystré mysli.
- Citrín často zdobí historické dýky a meče ze Skotska – pro bojovníky byl kámen „světlem v boji“.
- Popularitu v Evropě získal citrín za časů královny Viktorie a na špercích převažoval i během období Art Deco.
- Největší érou citrínu u americké smetánky byly dozajista zlaté hollywoodské časy v první polovině 20. století. Ostatně, citrín je milovaný mnoha známými osobnostmi dodnes: kromě Joan Crawford jej vynesla i Angelina Jolie, Emma Watson, britská vévodkyně Kate či lucemburská vévodkyně Stephanie.
- Podle feng shuei byste měli citrín uložit spolu s cennostmi a úsporami do tzv. rohu hojnosti (nejvzdálenější levý kout od vstupních dveří). Tam jim jde rozmnožování prý nejlépe. 🙂
Šťastný a štědrý citrín: vlastnosti podle léčitelství
Citrín prý dokáže prozářit vše sluneční energií a napomáhá regeneraci. Projasňuje myšlenky, vlévá sílu do žil a odplavuje nejistotu a neklid. S citrínem se lépe spí, odhání noční můry. Negativní energii nepohlcuje, ale odráží.