Kdo jsem

KDO JSEM

Lenka BlažkováJmenuji se Lenka Blažková, tvořím pod značkou LENKA BLAZA art české autorské designové šperky.

Přestože mě lákalo jít na výtvarnou školu, studovala jsem střední ekonomku a později pedagogickou fakultu. Pracovala jsem jako učitelka. Později jako asistentka v různých firmách. Zřejmě jsem musela projít jinými obory, abych si uvědomila, čemu se chci skutečně věnovat. V současnosti se zabývám tvorbou šperků a artefaktů.

Každý detail svých šperků důvěrně znám, protože všechny vznikají v mé hlavě a rukách unikátní technikou měkkého pájení cínu a galvanoplastiky. Kombinuji je s korálem, perlami, drahými kameny, fosiliemi, exotickým dřevem a sklem.

Tvořím originály, které nesou můj rukopis. Vymyslela jsem originální výrobní postupy, které jsou pro mou tvorbu charakteristické.

Při práci pro sebe hledám alternativy a svobodu. Do tvorby projektuji své životní prožitky, postoje a zkušenosti, zhmotňuji své pocity a vlastní vidění světa. Ovlivňuje mě městská industriálnost a zároveň se cítím být oslovována nekonečností hmoty a energií přírodního světa. 

Šperk vnímám jako osobní záležitost a způsob, jakým lze vyjádřit svou náladu, individualitu, osobitost. Má díla můžete vidět v galeriích, na designových akcích, na samostatných a společných výstavách.

Umístila jsem se v TOP 10 – Podnikavá žena roku 2017, kterou u příležitosti Dne podnikatelů ČR vyhlašuje Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR.

Šperk byl možná historicky první předmět, který vytvořil člověk a který nebyl nutný k přežití. Je to fascinující.

I am working and creating under LENKA BLAZA brand and my focus is creation of original jewellery and artefacts. I always look for alternatives and freedom for myself. Into my work, I project moments of my life, attitudes and experience, I materialize my feelings and my own perception of the world. I am influenced by urban industrialism, while being inspired by infinite mass and energy of the natural world at the same time.

The jewels are created by using the pewter soldering technique and I combine them with coral, pearls, gemstones, fossils and exotic wood. They are made for all women who prefer originality. For women who are aware of their uniqueness, have courage and need to distinguish themselves, and are not subject to fashion trends.

You can see my work in a number of galleries and design events. I have presented my work at many independent and joint exhibitions.

Výběr z realizovaných výstav:

 • 2018 společná výstava Ze života stromů – galerie Kunštát, Praha
 • 2017 společná výstava VĚTVENÍ, galerie Kuskovu, Praha
 • 2016 společná módní přehlídka PROLÍNÁNÍ, Praha
 • 2016 společná výstava Z prací lektorů a žáků Atelieru LENKA BLAZA, Praha
 • 2015 výstava tvorby – galerie Supice Tábor
 • 2015 společná výstava Samorosti – galerie NOD, Praha
 • 2015 společná výstava FENOMÉN CÍNU – galerie KusKovu, Praha
 • 2014 výstava Alchymie – Studio Artesilver, Praha
 • 2014 výstava Originály karet (Tarot)- galerie Scarabeus, Praha
 • 2014 výstava Broží léto v Karlíně – Studio Artesilver, Praha
 • 2013 výstava šperků Mystika – galerie 4C Minerals, Praha
 • 2013 výstava Prsten denně – Galerie Scarabeus, Praha
 • 2013 výstava šperků – Litoměřická alchymická parfumerie
 • 2012 výstava šperků – galerie 4C Minerals, Praha
 • 2012 společná výstava Šperk & kontrasty –  Galerie Scarabeus, Praha
 • 2012 výstava šperků – Lesní atelier Kuba, Kersko
 • 2011 výstava šperků – galerie 4C Minerals, Praha

Názor kurátorky výstavy:

Z tvorby autorky dýchá její vlastní vidění světa a  inspirace surrealismem. Šperky jsou imaginativní, emotivní, plné její osobité fantazie. Inspirací jsou autorce v první řadě drahé kameny, které jí oslovují ve své původní, neopracované až surové formě. Takto s nimi autorka komunikuje a díky tomuto niternému dialogu vychází každý šperk přímo z kamene. Kámen si sám „určuje“ výsledný design. Ve spojení s kovem šperky působí odvážně, nadčasově, je pro ně charakteristický industriální, místy až jakoby technický styl, přičemž jsou ale zachovány jasné přírodní motivy a linie. Nebojí se kombinovat materiály a vytvářet tak zajímavé kontrasty. Pracuje unikátní technikou tzv. měkkého pájení kovů, za použití drahých kamenů, perel a fosilií. Kovy upravuje tepáním, patinováním, leštěním, případně kombinuje se stříbrem.

Sledujte mě
Lenka Blaza FacebookLenka Blaza Instagram
Kontakt
+420 728 363 964 blaza.art@seznam.cz
Ve zkratce
Zabývám se tvorbou autorského šperku a artefaktů. Šperk vnímám jako osobní záležitost a způsob, jakým lze vyjádřit svou náladu a individualitu.