Turmalíny představují nestejnou skupinu složitých minerálů s různým obsahem stopových prvků, které ovlivňují barvu a průhlednost krystalů. Podle vlastností se dělí do několika skupin, od čirých přes barevné a vícebarevné až po uhelně černé krystaly.
Výjimečné turmalíny mají mnoho podob
Turmalíny tvoří lesklé podélně rýhované jehličkovité krystaly, někdy uspořádané paprsčitě (turmalínová slunce). Vznikají v různých tlacích a teplotách až do 80 km pod povrchem Země. Kvůli přirozenému tvaru krystalů se nejčastěji brousí do štíhlých tvarů, jiné brusy turmalínu bývají hodnotnější.
Podle obsahu prvků se turmalíny dělí do 5 skupin:
- elbaity – zejména šperkařské kameny, barevné (patří sem nejvíce cenné odrůdy: modrozelený paraíba, modrý indigolit a červený nebo růžový rubelit; dále čirý achroit, zelený verdelit, růžový olenit a rossmanit, červeno-zelený melounový turmalín a další)
- dravity a uvity – vznikají ve vápencích a dolomitech, mají žluto-hnědou barvu
- skoryly – neprůhledné až černé turmalíny, někdy s modrým nebo hnědým zabarvením
- liddicoatity – široká škála barev, vznikají v žulových vyvřelinách
Turmalíny se nejčastěji dovážejí ze severní i jižní Ameriky, Afriky či ze Srí Lanky a Afgánistánu. Naleziště turmalínů však máme i v tuzemsku – na Velkomeziříčsku a Žďársku, vyskytují se tu rossmanity, rubelity, skoryly a další odrůdy turmalínu.
Vlastnosti a použití turmalínů
Turmalín dokáže generovat elektrické napětí a přitahuje k sobě částečky prachu, proto je nutné šperky s ním častěji čistit. Jinak jde o kámen s nižší tvrdostí, a tak je pro něj silný úder, vysoká teplota nebo velký tlak nebezpečný. Svou křehkost však dokáže vyvážit nevšedním vzhledem.
Zajímavost: Turmalín obsahuje velké množství boru, je dokonce hlavním nositelem tohoto prvku v zemské kůře.
Ve šperkařství se pracuje hlavně s elbaity, dravity, liddicoatity, barevně jsou nejoblíbenější růžové, červené, zelené, modré a vícebarevné minerály. Objevují i turmalíny s měňavým efektem kočičího oka. Některé kameny jsou upraveny vypalováním (heated). Vzhledem k vyšší hodnotě turmalínu lze na trhu najít i jeho imitace vyrobené z přírodních nebo syntetických kamenů či barveného skla – to se týká zejména korálků a kabošonů.
Vlastností turmalínů se využívá i v elektrotechnickém odvětví. Z průhledných turmalínů se brousily optické čočky a někdy se minerál používá pro výrobu žehliček na vlasy.
Turmalín v léčitelství
V lidovém indickém léčitelství se turmalíny používají na utlumení bolestí, pro výrobu léčivé vody a jako ochranné talismany. Hinduisté věří, že různě barevné turmalíny pomáhají zharmonizovat různé čakry. Turmalíny kromě ochrany pomáhají získat nadhled a zvládat stresové situace. Černé skoryly pak mohou pomoci s pohlcováním negativních vibrací a ochranou před nepřátelskou energií.
Vyniknete s výrazným turmalínovým šperkem, nebo sáhnete po drobnější ozdobě?