Milé ženy, tento článek píšu proto, abych vám dodala odvahu ke změně, o které možná uvažujete. To, o čem sníte, nebo co byste si přály, můžete mít, protože je to ve vašich silách a to, jak se rozhodnete, je ve vaší hlavě.
A pokud jste s tím, co máte, spokojené, přijměte tento článek jako pozvánku k příběhu mé postupné transformace.

Možná, že tušíte, že nežijete podle toho, co chcete a cítíte, ale že žijete tak, jak se od vás očekává, nebo vyžaduje. Pak je na místě si v klidu odpovědět na otázku, zda to, co žiju, je skutečně život, jaký si přeju. Co vás nutí dělat to, co vás vlastně netěší? Jak byste se rozhodla, kdybyste se opravdu nebála (…co se stane potom, strach z neznámého)?
Udělejte si na sebe čas a odpovězte si na své otázky. Četla jsem někde, že na otázky, které si klademe, v podstatě máme a známe odpovědi. Jen si to uvědomit a připustit.

A jak to bylo se mnou?

Roky jsem "prostě jen chodila do práce", do které jsem ale vkládala maximum,  než jsem v sobě našla tolik odvahy, abych to změnila. Sice ne hned, ale uvědomila jsem si, že ke svému životu nutně potřebuji více svobody. Od odhodlání ke změně až k jejímu uskutečnění však u mne vedla dlouhá cesta.

Přestože mě lákalo jít na výtvarnou školu, studovala jsem střední ekonomku a později pedagogickou fakultu. Pracovala jsem jako učitelka. Později jako asistentka v různých firmách. Zřejmě jsem musela projít jinými obory, abych si uvědomila, čemu se chci skutečně věnovat. Že mám v sobě tolik odvahy, abych to změnila. Že už se nemusím vymlouvat na to, že mě více potřebuje rodina. A že nikdy není pozdě. A kdy jindy, když ne teď?

Zpočátku jsem se výrobě šperků věnovala při zaměstnání. Je to dobrý způsob, jak nepřijít hned o jistotu práce a přitom si otestovat, jestli bude o mou tvorbu zájem a jestli jsem dostatečně originální na to, abych se uplatnila na trhu. Protože moje šperky měly u zákaznic úspěch, představila jsem díla na první výstavě. Postupně zájem narůstal, takže jsem zkrátila pracovní úvazek napůl a věnovala se více šperku, zřízení a provozu e-shopu a dalším výstavám. Těmi výstavami jsem o sobě vlastně dávala vědět svým budoucím zákaznicím, které mě zase doporučily dál.

Nakonec jsem opustila „solidní a slušnou“ práci a stala se na plný úvazek výtvarnicí. Vymyslela jsem originální výrobní postupy, které se staly charakteristickým rukopisem mé tvorby. Mám svou značku LENKA BLAZA a web www.lenkablaza.cz

Začínala jsem doma v kuchyni, kde jsem měla svůj pracovní kout. Postupem času jsme vlastními silami a díky zručnosti a šikovnosti mého muže zrekonstruovali suterénní prostor, kde mám nyní pracovní atelier.

Objevte svou jedinečnost

Musím se přiznat, že své sebevědomí jsem postupně sbírala. S přibývajícími úspěchy v podnikání se zvyšovala i má odvaha a důvěra v sebe. To, jak jsem užitečná pro druhé lidi, ovlivňuje vnímání vlastní hodnoty. Objevila jsem v sobě hluboko schované a potlačené přednosti a schopnosti. Zvědomila a dovolila jsem si vlastní jedinečnost.

V zaměstnání jsem představovala anonymního zaměstnance. Nyní jsem konkrétní výtvarnice a ženy (ale i muži) se z mé tvorby radují. Dělám to, co mě baví, svobodně se rozhoduji o svém tempu a délce pracovní doby, která je často delší, než běžná.
Jsem hrdá na to, že jsem mohla představit svou tvorbu již na 17 výstavách a na módní přehlídce. Těší mě, že mé šperky nosí ženy v různých zemích světa.

Podnikání nese sebou samozřejmě i velkou zodpovědnost i časovou náročnost: prosadit se v oboru, který nemám vystudovaný, není procházka růžovým sadem. Vyžaduje to nejen preciznost, spolehlivost, důkladnost, vytrvalost, ale také se stále vzdělávat a nést riziko nepravidelného příjmu. Musím být designer a výrobce své tvorby, zásobovačem a shánět vhodný materiál na výrobu a také obalový materiál, fotografem, naučit se produkt dobře fotit a s fotografií dále pracovat. Být sám sobě dobrým prodejcem, naučit se finančně ohodnotit svou práci tak, aby pokryla náklady a ještě mi přinesla zisk, orientovat se ve složitostech účetnictví a dalších souvisejících předpisů. Být svůj manažer a organizovat si čas. Umět sehnat vhodný prostor pro výstavu, nebo prezentaci, vykomunikovat podmínky. Kontaktovat se s dobrou a spolehlivou galerií. Sledovat možnosti prodeje na designových trzích. Spolupracovat s různými firmami na posílání a doručování zásilek. Být počítačově a marketingově vzdělaná, ovládat počítač a programy a orientovat se v mediální propagaci.

Podpořte malé podnikatele

Obdivuji všechny, kteří se dokázali postavit na své podnikatelské nohy a v podnikání se udržet. Oceňuji hodnotu ruční práce a originalitu nápadů.  A proto, pokud se vám líbí tvorba některého handmade tvůrce, važte si jeho umu a podpořte ho tím, že jeho výrobek zakoupíte. Získáte originál, uděláte tím radost nejen sobě a ještě pomůžete udržení prospěšného drobného podnikání.

V současné době si neumím představit, že bych byla podřízená někomu jinému, než sobě. Jsem ráda, že jsem se na cestu k podnikání vydala.

Děkuji

Jsem vděčná za velkou podporu ve svém manželovi a synovi. Bez pomoci zejména manžela bych si zvláště začátky svého podnikání neuměla představit. Děkuji ženám, které se mými šperky zdobí a mužům, kteří jim je kupují. A děkuji za to, že jsem se rozhodla ke změně.

Lenka Blažková

Psáno pro internetový deník DeDeník