Růženíny jsou odpradávna spojovány s láskou, jedná se ale i o vědecky zajímavý nerost a oblíbený šperkařský materiál. Vždyť se jím zdobili lidé již ve staré Mezopotámii! Co dalšího o růženínu ještě nevíte?
Růženín jako křemen něžné barvy
Růženínem nazýváme růžovou odrůdu křemene vznikajícího krystalizací magmatu či v hydrotermálních žilách. Růženín oproti svým příbuzným málokdy tvoří jednotlivé krystaly, nejčastěji se nachází ve formě agregátu dosahujícího až metrového průměru. Díky tomu je kromě šperkařství vhodný i na vytváření malých sochařských děl či velkoplošné využití.
Foto zdroj: Pinterest
Jen růžová to může být…
Vzhled růženínu může být průsvitný či mléčný, s inkluzemi nebo dokonce s asterickým efektem (způsobeným vrostlicemi rutilu), jeho zbarvení však vždy září v odstínech růžové. V nerostu bývá patrný bílý zákal či praskliny.
Růženín nebo růžový křemen?
Barva růženínu (rose quartz) je způsobena buď přítomností manganu, železa a titanu, nebo jemnými vlákny nerostu podobného dumortieritu – vědci se zatím neshodli. Zbarvení odolává světlu a zůstává stálé do teploty 575 °C.
Existuje však ještě jeden vzácnější růžový křemen tvořící menší krystaly, který je od růženínu k nerozeznání – pink quartz či crystalline rose quartz, krystalický růženín. Bývá průzračnější, jeho zbarvení je však způsobeno jinými prvky (fosfor a hliník), které jsou vysoce citlivé na světlo. Vystavení slunečnímu svitu tak může způsobit vyblednutí minerálu.
Naleziště po celém světě
Nejkvalitnější růženíny pocházejí z Madagaskaru a Brazílie, těží se však i v Africe, Indii, USA (hlavně v Jižní Dakotě a Coloradu), na Srí Lance i po Evropě. V Česku se můžete na růženíny vypravit do bývalého dolu u Dolních Borů na Vysočině.
Láskyplné růženínové legendy a historie
- Růženínu si cenili lidé již před tisícovkami let, nejstarší korálky z tohoto nerostu byly objeveny na území Mezopotámie (Iráku) a pocházejí z doby 7 000 let př. n. l.
- Staří Egypťané věřili v jeho sílu zastavovat stárnutí a využívali jej i k péči o pleť.
- Podle řeckých bájí vzniknul růženín dotykem křemene a krve Adonise a Afrodity, která se cestou k umírajícímu milenci poranila o šípkový keř. Jejich láska dojala i samotného Dia, který pak Adonise vždy na polovinu roku přivedl Afroditě zpět. Růženín se tak stal symbolem usmíření a nehynoucí lásky.
- Růženín se skvěle hodí jako dárek k výročí svatby.
Duchovní účinky růženínu
Mezi přisuzované duchovní účinky růženínu patří podpoření lásky a něžnosti, rozvíjení tvořivosti a fantazie a zklidnění při nervovém vypětí a úzkosti. Je symbolem lásky a krásy, dokáže zacelit rány uštědřené srdci a dává sílu odpouštět (i sobě samému). Růženín se často využívá v reflexologii a při masážích.
Růženín do každé kapsy
V růžovém kameni se odráží všechny typy vroucího citu – láska platonická, romantická, mateřská i sebeláska. Někteří lidé nosí růženín v kapse, aby si při každém bezděčném dotyku uvědomili sílu upřímných citů a jejich schopnost měnit svět. Růženín a lásku všem!