Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Šperkům sluší adulár

Měsíční kámen patří mezi populární minerály a je jedním z nejvyhledávanějších šperkových kamenů. 

Má moje sympatie a s oblibou s ním pracuji. Patří do skupiny živců, nazývá se také adulár. Nejčastěji má barvu bílou, bezbarvou, modrou, hnědou, růžovou, oranžovou, šedou. Nejznámější mezi uživateli je kámen s modrou, či duhovou hrou světel uvnitř kamene. Je to optický jev, který vzniká tak, že se paprsky světla lámou a odráží ve vrstvách uvnitř kamene. Tento jev se nazývá adularescencí. Kvalitní kameny jsou patřičně cenově nákladné.

Není to úplně tvrdý kámen a je poměrně křehký. Při práci s ním musím tedy být opatrná, protože pokud ho zahřívám při zpracování do šperku, mohl by prasknout.

Nedávno jsem podlehla zajímavé výzvě od mé kamarádky a zákaznice v jednom. Potřebovala visací náušnice a vybrala si právě měsíční kámen a rudý granát rhodolit.

Nejprve jsem přemýšlela nad konstrukcí náušnic. Ze zásob jsem vybrala fasetované(vybroušené do plošek) kameny, ale nehodlala jsem je „utopit“ v kovu. Chtěla jsem uchytit kámen tak, aby nebyl potlačen jeho třpyt. Nakonec zvítězila kompozice s vyvýšeným kamenem upevněným do krapen (pevné objetí kamene do zahnutých drátů).

Vyměřila jsem základní drát a roztepala ho na kovadlině. Připravila jsem drátky na budoucí krapny.

Postupovala jsem technikou měkkého pájení cínem a spájela drátky, aby dobře držely. Vsadila jsem kameny pevně tak, že se v sevření ani nepohnuly.

Následovalo připájení granátků, které rovněž nejsou nijak zastíněny kovem. Proto jimi prochází světlo a dovoluje tak vyniknout rudé barvě.

Nakonec zbývalo připájet stříbrný drát, který bude sloužit jako háček do ucha.

Ještě kostru náušnic potřít patinou, vyleštit na starostříbrný vzhled a ošetřit antioxidantem, aby byl chráněn povrch kovu.

Opatřit stříbrné háčky ryzostním číslem, vyznačit druhy kovu a zvážit náušnice dle puncovního zákona. A je hotovo!

Přidám ještě několik fotografií mých šperků s měsíčním kamenem pro potěchu, radost a kochání.  

Líbil se vám tento článek?

Přihlaste se k odběru novinek a neunikne vám žádná další zajímavost. Vychází 1x měsíčně.