Ametyst je známý drahý minerál, odrůda křemene fialové barvy. Díky svému jedinečnému zbarvení se používá ve šperkařství a podle některých je i významným energetickým zdrojem pro psychický růst a ochranu.
Fantastický fialový minerál
Ametyst se nachází na nalezištích v Africe, Srí Lance, Indii, Brazílii či Borneu v různě sytých odstínech fialové. Odstín určuje množství hliníku a železa v minerálu. Některé ametysty jsou průhledné, jiné neprůsvitné. Jednou z jeho forem jsou geody, dutiny v zásaditých horninách pokryté efektními krystaly. Některé geody jsou obrovských rozměrů – vejde se do nich i dospělý člověk.
Zajímavost: V Indii se ametystu říká katajílá podle tamního fialového ovoce (caimito, star apple).
České ametysty zkrášlují národní klenoty
I v Česku se nacházejí ložiska ametystů – nejznámějšími oblastmi jsou Klášterec nad Ohří, Krušné hory, Český ráj, Jeseníky, Moravský kras a Vysočina. České ametysty zdobí kaple na hradě Karlštejně či katedrálu sv. Víta v Praze. Císař Karel IV. dal ametysty ozdobit i Svatováclavskou korunu, zlatý korunovační kříž a další památky. Fialová barva je totiž symbolem královské moci.
Protialkoholické i energetické účinky ametystu
Již historicky se ametyst využíval i jako léčebný kámen – fungoval jako talisman proti následkům nadměrné konzumace alkoholu a otravám (odtud pochází také jeho řecký název: amethustos = střízlivý). Z fialového křemene se vyráběly i číše a misky, a to i v Česku na dvoře císaře Rudolfa II.
Zároveň jsou ametystu připisovány silné účinky pro vylepšení duševních schopností a probouzí také vyšší mysl. Přináší rovnováhu, klid, chrání před stresem a nedostatkem energie. Poskytuje ochranu proti nepříznivým vnějším vlivům.
Zajímavost: Ametystu byly přikládány zvláštní účinky již od starověku, využíval se ve starém Egyptě, Sumeru a asijských zemích. Samostatnou epizodou jsou pak vintage ametystové šperky z viktoriánské a secesní éry, kdy šlo o jeden z nejpoužívanějších šperkařských kamenů.
Ozdobte se fialovou a pociťte sílu ametystových šperků.