Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Umění efektivně zevlovat a uspořádaně prokrastinovat

Na začátku každého nového roku se vždy zpomaleně vracím do pracovního procesu. Přestože se nějak nemůžu stoprocentně nastartovat k velkým výkonům, tak vidím, že mé lelkování má pozitivní dopad. Prostě pojďme si přiznat a nebojme si nahlas říct, že občasné zahálení lidskému organismu i našim problémům jen prospívá.

Někdy je výhodné netlačit na pilu a nechat věcem volný průběh. Už jsem dávno zjistila, že když mi nejde práce od ruky a nemůžu s něčím hnout, je lépe odložit to na jindy. Určitě se vám taky někdy stalo, že jste se o něco neobyčejně snažili, a ono to stejně nešlo. Zkrátka někdy to v naší moci prostě není, abychom tvořili hodnoty. Proto je lepší nechat záležitosti jít svým vlastním tempem a ono se to pak překvapivě pěkně poskládá, problémy vyjasní, vytříbí, objeví se řešení.  Když si tohle člověk připustí, zbaví se výčitek svědomí a stresu z toho, že nic nezvládne a že se málo snaží.

S kreativní tvorbou je to trochu jinak, než s jinými činnostmi. Tam když prostě něco nejde, vydřít se to nedá. V tomto případě je tedy prokrastinace způsob, jak při vymetené hlavě dělat něco užitečného.  Pomáhá mi, když dám prokrastinaci určitý řád. Ačkoli si dovolím dělat něco jiného než je potřeba, tak přemýšlím o tom, jak co nejlépe zvládnout to, co jsem právě odložila. Vyplatilo se mi si každý den naplánovat, co chci udělat. Pak jdu už rovnou ke konkrétním úkolům a šetřím čas.

Z kraje roku se tedy věnuji více administrativě než výrobě samotné, ale šperky se zabývám intenzivně v přípravách. Vymýšlím nové vzory, vylepšuji technologii výroby. Vzdělávám se na kurzech. Domlouvám nové focení s novými modelkami. Dávám do pořádku účetnictví, plánuji termíny trhů, uklízím v atelieru a taky na webu.

Hodnotím též uplynulý rok. Mnohé se mi podařilo, potkala jsem skvělé lidi a navázala nové pracovní vztahy. Přemítám o své firmě, jaký má pro mě význam, kam mě podnikání posunulo, kam jsem došla a kam chci ještě dojít.

A co vy? Jakým způsobem prokrastinujete?
Co se vám v minulém roce povedlo, za co byste se pochválili?
A jaké cíle jste si dali pro letošek?

Napište mi! 🙂

Článek vyšel také na internetovém deníku Dedeník a taky ve Fler Magu

Líbil se vám tento článek?

Přihlaste se k odběru novinek a neunikne vám žádná další zajímavost. Vychází 1x měsíčně.